Špičkové přístroje na měření vodní aktivity | Data Elektronik | DATA ELEKTRONIK, spol. s r.o. Špičkové přístroje na měření vodní aktivity | Data Elektronik | DATA ELEKTRONIK, spol. s r.o.

Špičkové přístroje na měření vodní aktivity

Ať už chcete měřit vodní aktivitu v laboratoři, ve výrobě nebo třeba ve škole, tady jste na správné adrese. Právě jste totiž objevili perfektní švýcarské přístroje na měření vodní aktivity od švýcarské firmy Rotronic.

Co zde primárně hledáte?

 

Chci se dozvědět o vodní aktivitě      Jsem profík, ukažte mi nabídku přístrojů

 

Co je to vodní aktivita?

Voda hraje klíčovou roli u všech hygroskopických produktů. Každý mikroorganismus totiž vodu potřebuje, aby mohl růst. Je důležité rozlišovat mezi obsahem vody a vodní aktivitou v produktu.

Obsah vody udává celkový poměr částic vody (vázané i nevázané) vůči všem částicím v produktu a udává se v procentech. Meloun má např. obsah vody přibližně 93 % a pečivo naopak pouze 10 % (hodnoty jsou přibližné). Znovu je nutné zdůraznit, že tyto hodnoty nemají nic společného s vodní aktivitou. Např. zmíněné pečivo má sice nízký obsah vody, ale vysokou vodní aktivitu – to je také důvod jeho krátké trvanlivosti.

Vodní aktivita je množství vody, kterou mohou mikroorganismy využít pro svůj růst. Konkrétně tedy jde o částice chemicky nevázané. Vodní aktivita se udává jako desetinné číslo od 0 do 1 s označením Aw (available water).

Vodní aktivita je zcela klíčovým faktorem v potravinářství, protože zásadně ovlivňuje trvanlivost produktů. Vysoká aktivita vody znamená, že mikroorganismy mají k dispozici spoustu nevázaných částic vody a mohou růst, což způsobuje mimo jiné i kažení potravin. Obecně lze tedy říct, že čím vyšší aktivita vody, tím kratší trvanlivost produktu. Růst mikroorganismů totiž v tomto kontextu neznamená, že se Vám ze dne na den zvětší jablko. Spíše jde o tvorbu plísní, bakterií, kvasinek a podobných nežádoucích látek.

Vodní aktivita je výrazně závislá na teplotě, proto musíme některé potraviny skladovat v lednici. Vodní aktivita krom trvanlivosti potraviny ovlivňuje i její texturu, chuť, barvu a dokonce i nutriční hodnoty.

Vztah mezi obsahem vody a vodní aktivitou lze popsat pomocí tzv. sorpčních izotermů, což je v podstatě graf zakreslující tuto závislost. Ale pozor – každý produkt má svoje unikátní sorpční izotermy.

 

Stáhněte si:

 

Podívejte se na video o vodní aktivitě

[ve videu jsou české titulky]

Proč je nutné vodní aktivitu měřit?

Možná si říkáte – Dobře, v produktu je nějaká vodní aktivita. No a co? Proč bych to měl(a) měřit?

Odpověď je prostá: Kontrola jakosti!

Každý produkt (potravina, léčivo, kosmetika…) má nějakou ideální hodnotu vodní aktivity. Ta se nesmí příliš odchýlit ani na jednu stranu, aby se zachovala konzistence a trvanlivost produktu. Je tak zcela běžnou praxí, že se v rámci výrobního procesu vodní aktivita měří. Výrobci jsou tak schopní identifikovat zmetky a zajistit tak požadovanou jakost svých výrobků.

Není snad nutné zdůrazňovat, že kontrolní měření vodní aktivity je klíčové pro bezpečí uživatelů daných produktů.

Naše řešení měření vodní aktivity

Data Elektronik v České republice a na Slovensku exkluzivně zastupuje švýcarskou firmu Rotronic, která se zabývá mimo jiné právě měřením vodní aktivity. Nabídka přístrojů pokrývá všechny segmenty – od segmentu citlivého na cenu až po segment vyžadující nekompromisní kvalitu.

Pojďme si postupně představit přístroje na měření vodní aktivity Rotronic.

 

HygroPalm – HP23-AW-Set

HP23 aneb ultimátní řešení mobilního měření vodní aktivity.

Chcete kontrolně měřit vodní aktivitu na více místech? Děláte náhodné testy ve výrobě, ve skladu a v laboratoři? Pak sáhněte po modelu HP23-AW-A.

rot_hp23-aw-a_1     

To se mi líbí

Zařízení se skládá z ručního data loggeru se 2 vstupy, precizní sondy vodní aktivity, nádoby na zkoumaný vzorek, 10 jednorázových misek, kalibračních roztoků a praktického přenosného kufru. Každý komponent představuje naprostou špičku na trhu.

Mezi hlavní přednosti HP23-AW-A patří:

 • 2 nezávislé vstupy pro sondy Rotronic HC2
 • kromě sondy vodní aktivity lze k HP23 připojit i libovolná sonda Rotronic měřicí teplotu a relativní vlhkost! Všestrannost HP23 je tedy opravdu bezkonkurenční.
 • funkce Aw Quick pro velmi rychlé změření vodní aktivity (cca do 5 minut)
 • zvuková signalizace ukončení měření vodní aktivity
 • interní paměť na 10 000 hodnot s časovými razítky (přístroj je tedy současně i data logger)
 • je možné využít dobíjitelnou baterii (viz návod)

 

Podívejte se na video, jak se s HP23-AW-A pracuje (v angličtině):

 

Stáhněte si:

 

To se mi líbí

 

AwTherm – Stabilizovanou teplotou k dokonalosti měření

Vodní aktivita je závislá na okolní teplotě. Pokud tedy chceme vodní aktivitu změřit s maximální možnou přesností, potřebujeme k tomu přístroj, který umožňuje regulovat teplotu. A zde přichází na scénu právě Rotronic AwTherm.

Vyžadujete při Vašem měření vodní aktivity nekompromisní přesnost a stabilitu? Peníze příliš nehrají roli? Pak jste našli ideální řešení v podobě Rotronic AwTherm.

AwTherm

To se mi líbí

AwTherm je high-end laboratorní přístroj pro měření vodní aktivity s teplotní stabilizací, využitelný zejména v potravinářství, výrobě kosmetiky a léčiv.

Měřicí hlavice je navíc vyměnitelná, tudíž jich můžete mít více a každou mít zkalibrovanou na jinou teplotu. Tím dosáhnete bezkonkurenční přesnosti měření vodní aktivity rozličných vzorků.

Mezi hlavní přesnosti AwTherm patří:

 • regulace/stabilizace teploty a tím pádem bezkonkurenční přesnost měření ±0,005 Aw a ±0,1 °C
 • rozsah nastavitelné teploty: 0..60 °C
 • rozsah měření vodní aktivity: 0,005 .. 1,000 Aw
 • režim Aw Quick pro velmi rychlé změření vodní aktivity
 • velmi jednoduchá obsluha a údržba

 

Stáhněte si:

 

To se mi líbí

 

HygroLab C1 – Když chcete měřit vodní aktivitu ve velkém

Je Vaše laboratoř postavená na kontrole jakosti mnoha různých vzorků? Pak by asi bylo poměrně nepraktické mít pouze 1 sondu. Naštěstí i pro tyto náročné podmínky existuje řešení – Rotronic HygroLab C1.

K tomuto laboratornímu analyzátoru lze současně připojit až 4 sondy vodní aktivity a provádět zcela nezávislá měření.

HygroLab C1

To se mi líbí

Mezi hlavní přednosti HygroLab C1 patří:

 • 4 nezávislé vstupy pro komůrkové nebo zapichovací sondy vodní aktivity pro měření vodní aktivity, relativní vlhkosti a teploty
 • režim Aw Quick pro velmi rychlé změření vodní aktivity
 • akustické hlášení o dokončení měření
 • vnitřní paměť na 2000 měřených hodnot

 

Stáhněte si:

 

To se mi líbí

 

Speciální měření neboli zapichovací sondy vodní aktivity

Pracujete-li s objemnejším sypkým materiálem, pak by pro Vás mohla být zajímavá i varianta zapichovací sondy vodní aktivity, konkrétně HC2-HP28/HC2-HP50.

Stejně jako klasická sonda vodní aktivity ji lze připojit k ručnímu měřiči HP23.

rot_hc2-hp28     

 

To se mi líbí

 

Mezi hlavní přednosti HP28/HP50 patří:

 • rozsah měření: -40..+85 °C | 0..100 %RH
 • digitální UART rozhraní, analogový výstup 0..1 V
 • vynikající přesnost měření ±0,005 Aw | ±0,1 °C

 

To se mi líbí

Nezávazný poptávkový formulář

Co potřebujete měřit? Popište nám, pro jaké účely hledáte měřidlo, a my Vám poradíme, případně Vám na žádost vypracujeme nezávaznou cenovou nabídku.Nezapomeňte prosím vyplnit všechna povinná pole.


Rychlý kontakt

mapa - sídlo DATA Elektronik

DATA Elektronik s.r.o.

Jugoslávská 113, Brno

Telefon: +420 602 737 363
E-mail: datel@datel.cz

© Data Elektronik spol. s r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby

Top