Sterilizace – kde je nutná a jaké nabízíme řešení?

Sterilizace… Pro někoho každodenní náplň práce, pro někoho zcela neznámý pojem. Možná si ve spojitosti se sterilizací vybavíte kyselé okurky, ale to je trochu něco jiného 🙂 . U nás (a obecně v průmyslu) se sterilizací rozumí usmrcování mikroorganismů v prostředí. Tento proces je nutný dělat zejména ve zdravotnictví, potravinářství a v laboratořích, ale samozřejmě se najde i spousta dalších odvětví.

Lékaři při své práci používají spoustu různých nástrojů a pomůcek. Všechny tyto nástroje a pomůcky musí být tzv. sterilizované, aby se zabránilo nežádoucímu přenášení oněch mikroorganismů.

Ptáte se, jakým způsobem se sterilizuje?

Existují 3 hlavní metody. U nás najdete elegantní řešení pro každou z nich.

Sterilizace v autoklávu

V autoklávu se sterilizuje nejčastěji. Jeho úkolem je v komoře vygenerovat vysokou teplotu a přetlak. Tento horký vzduch potom právě hubí mikroorganismy přítomné na materiálech vložených do autoklávu. Typicky jsou autoklávy využívány v nemocnicích, laboratořích a také je často využívají výrobci potravin. Hlavní výhoda sterilizace v autoklávech spočívá v tom, že nehrozí riziko výbuchu a sterilizace neprobíhá v karcinogenním prostředí.

Uživatelé autoklávů si musí být jisti, že sterilizace proběhla v pořádku. Je tedy nutné sterilizační proces validovat. A validace sterilizace má jedno velmi důležité synonymum – MadgeTech. Americká firma MadgeTech, vyrábějící data loggery všeho druhu, se mimo jiné specializuje právě na validaci sterilizace v autoklávu a vyvinula pro tyto účely speciální řadu data loggerů HiTemp140.

HiTemp140 jsou vysokoteplotní data loggery, které připojíte k PC, jednoduše nakonfigurujete, spustíte, vložíte do autoklávu a spustíte sterilizační proces. Po dokončení cyklu data logger opět připojíte k počítači a stáhnete si naměřená data. Během několika vteřin tak máte důkaz o tom, že sterilizace proběhla za přijatelných podmínek. Na výběr je buď data logger teplotní (HiTemp140), tlakový (PR140) nebo kombinovaný (PRTemp140).

Sterilizace ethylenoxidem

Druhý, velmi rozšířený způsob průmyslové sterilizace. Ethylenoxid je výbušný plyn, který bez problému pronikne i obalem, je tedy možné sterilizovat i zabalené produkty (např. připravené k expedici). Jelikož jde o výbušný plyn, data loggery musí být tzv. “jiskrově bezpečné”. MadgeTech nabízí pro sterilizaci ethylenoxidem specializované data loggery s označením: Temp1000IS (jiskrově bezpečný data logger teploty), RHTemp1000IS (teplota a vlhkost) a také existuje model PRTemp1000IS (teplota a tlak).

Sterilizace suchým teplem

Tento způsob sterilizace není tak běžný, ale stále se používá. Jelikož jde o suché teplo, k úspěšné sterilizaci musí být v komoře o hodně vyšší teplota než v autoklávu. Ale nebojte, se speciálním teplotním štítem MadgeTech můžete HiTemp140 využít při teplotách až do 400 °C.

Rychlý kontakt

mapa - sídlo DATA Elektronik

Data Elektronik, spol. s r.o.

Jugoslávská 113, Brno

Telefon: +420 602 737 363
E-mail: datel@datel.cz

Rotronic - měřicí přístroje

Zastupujeme tyto výrobce

výrpbci měřicích přístrojů

© Data Elektronik spol. s r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby

Top